Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 26 srp 2014, 12:09.

Welcome
Dobro došli na forum vrtlari

Upravo naš forum gledate kao gost, i time nemate pristup svim podforumima i temama.

Registrirate li se (ako već niste) sve će vam teme postati vidljive i moći ćete sudjelovati u raspravama!

Registracija je jednostavna, pridružite nam se još danas!

Započni novu temu Odgovori  [ 68 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sljedeća
Echinacea
Autor/ica Poruka
administratorica

Post Echinacea
Latinski naziv: Echinacea

Narodni naziv: ??

Sadnja: u proljeće i jesen

Visina: do 100 cm

Oblik: grmolik

Cvjetanje: ljeti

Boje: bijela, roza, crvena, narančasta....

Razmnožavanje: sjemenom ili dijeljenjem korijenovog grumena

Prihrana i zaštita: nezahtjevan

Položaj: sunce

Ostalo: postoje prekrasni novi kultivari ove biljke, jedino nažalost na hrvatskom tržištu se teško mogu naći i one "osnovne" vrste.Ja zasad imam tek klasičnu echinaceu purpurea i bijelu:

slika

slika

Ako želite ovu biljku ili imate viška koji bi poklonili napišite to u Razmjeni:

razmjena-f52.html

Ovdje sam više pisala o uzgoju:

http://www.biovrt.com/article/Echinacea.html

http://www.biovrt.com

17 lis 2010, 21:46
Prijavi post
administratorica

Post Re: Echinacea
Često smo raspravljale o tome kako mnogi brkaju echinacee i rudbeckije (pupavice), pa evo da ponovim pravilo (naravno, iznimke uvijek postoje :mrgreen: )
- Echinacea (echinos znači jež) - ocvali cvijet izgleda kao mali ježić, prepun opasnih bodlji na koje se ja lako nabosti, sjeme izdvajajte rukavicama
- Rudbeckija (pupavica) - ocvali cvijet više podsjeća na crne gumbiće, nisu opasni na dodir, koriste se i u suhim cvjetnim aranžmanima

I još sam jednu zanimljivu stvar primjetila kod echinacee - posijala sam nešto sjemenja na otvoreno, i sve je niklo, na vrlo brzo i sve nestalo - sve su papali puževi. Zato ju je najbolje uzgojiti prije u teglama i dok malo naraste presaditi na otvoreno - poslije nije više tako zanimljiva puževima :mrgreen:

17 lis 2010, 21:51
Prijavi post

Nisam znala da ih puževi vole.Zapravo ,možda vole samo mlade?Jer ja ih imam u bašti par godina,i nisam primjetila da ih pojedu.Dok već,borbu vodim sa puževima,za opstanak delphiniuma i lupinusa...I kod nas se jako teško nalaze..Ja sam uspijela nabaviti,pored ove obične roze i bijelu, narandzastu ,hot papaya,Double Delight..Imam želju za još nekima,ali teško je izvodljivo.One koje imam dobila sam od drage forumašice il sam ih naručivala na netu,pa molila rodicu da ih preuzme(ona živi u Beču),jer za BiH ne šalju..
Dug put do mene..Imam i sjemena nešto od nekih vrsta koje nemam..Posijat ću u prolježe,valjda bude rezultata...
I,što se tiče razlike rudbeckia i pupavica,nema je puno, nekad su sve bile pod istim imenom,pa su ih botaničari razdvojili u dvije skupine,jedne su ehinaceae druge pupavice...Ima jako ,jako lijepih kultivara koje bi htijelaaa...

18 lis 2010, 13:16
Prijavi post
administratorica

Alisa, niti kod mene ne vole veće biljčice echinacee.
Zapravno, nisam niti 100% sigurna da su to bili puževi, ali činjenica je da je sve jako gusto niknulo, i par dana poslije je sve bilo obršteno...a onuda mi znaju prolaziti puževi, pa zato sumnjam na njih :toljaga:
Zato radije preporučam svima koji će ih uzgajati da ih radije siju u teglice, zlu ne trebalo da budu nekome obrok :mrgreen:

A na to kaj ti imaš od echinacea, pogotovo za narančastu...ma nisam uopće ljubomorna...kako bi mogla biti?? :cackalica: :zvizdi: :vampirica: :frustriran: :place:

18 lis 2010, 17:24
Prijavi post

ni ja nisam uopće i nimalo ljubomorna na alisine ljepojke :okreceocima:

18 lis 2010, 17:58
Prijavi post

Cure,drage,strpite se dok kod mene bude sjemena.Posađene su u baštu,valjda bude sjemena i cvjetova iduće sezone...

18 lis 2010, 18:38
Prijavi post
moderatorica

Sutra ću slikovno dopuniti no mislim da se ehinacee i rudbeckie najbolje razlikuju po listu.To je olakšavajuće pogotovo kad još ne procvatu,da znamo koja je koja.
Uglavnom,ehinacea ima tamnozeleni ,relativno gladak,list za razliku od rudbeckie čiji listovi su dlakavi.Mislim da je i list ehinacee čvršči.Uslikam ih sutra,no razlikuju se poprilično.
Nisam ni primjetila,da postanem ljubomorna,da Alisa ima naračastu(moju omiljenu boju) :zvizdi:

18 lis 2010, 19:21
Prijavi post

Razlikuju se u listu,tačno je i po još mnogo čemu.Kod ehinaceae je list zeleniji i nekako uži i duži,a kod rudbeckia je čupaviji,na dodir..I svijetlije zelene boje je...

18 lis 2010, 19:23
Prijavi post
administratorica

Ovo razlikovanje po listu ima svoje iznimke - listovi rudbeckije fulgide više sliče na listove echinacee, nego na listove rudbeckije hirte - to je ona najčešća rudbeckija koju uzgajamo - nemaju niti sve rudbeckije isto lišće :wink:

Sjemenke :ideja: Kod rudbeckija su crne, sitne, duguljaste, kod echinacee veće, krem boje, kao komad odlomljenog svjetlog drva.

18 lis 2010, 20:55
Prijavi post

I ehinaceae,ima više vrsta(kultivara)nego rudbeckia..Uglavnom podjeljenje su u dvije grupe.Echinaceae i rudbeckie...
Ja sam dobila sjeme kao to odlomljeno drvce,kad sam naručila na netu sjeme,ehinaceae,a isto sjeme sam dobila i od rudbeckie.A,kada skupljam sjeme sa svojih,bude duguljasto,sitno,tanko i smedje...
Baš me interesiralo zašto??Još nisam našla odgovor...

18 lis 2010, 21:37
Prijavi post
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 68 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sljedeća

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Donate Now
Donate Now

Forum theme by Vjacheslav Trushkin for Free Forum/DivisionCore.
Hosted by © 2014 FreeForums.org | Create a free forum | Powered by phpBB
About FreeForums | Legal | Advertise Here | Investors | Contact FreeForums.org

HR (CRO) by hecos
suspicion-preferred