Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 03 ruj 2014, 00:40.

Welcome
Dobro došli na forum vrtlari

Upravo naš forum gledate kao gost, i time nemate pristup svim podforumima i temama.

Registrirate li se (ako već niste) sve će vam teme postati vidljive i moći ćete sudjelovati u raspravama!

Registracija je jednostavna, pridružite nam se još danas!

Započni novu temu Odgovori  [ 13 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Prirodna zaštita i dobri susjedi u biovrtu
Autor/ica Poruka

Post Prirodna zaštita i dobri susjedi u biovrtu
Nisam naletila pa ak ne spada ovdje molim moderatore da temu presele ili spoje sa postojećom.

Dakle iz mog iskustva dobri susjedi u vrtu su

mrkva-luk
paradajz-češnjak
kamilica, neven, kadifica kao zaštita od gamadi, puževa, bolesti

od bubica tu su bubamare i njihove ličinke koje jedu biljne uši, a čula sam da je za krumpirovu zlaticu dobro u krumpir posaditi rabarbaru koju voli smeđi smrdljivi martin pa ih popapa u čak 50% dok su još ličinke

to je za sad što mi pada na pamet

znam da sam i celer sadila s nečim ,ali ubi me nemogu se sjetit. :oops:

03 srp 2010, 19:44
Prijavi post
administratorica

Post Re: Prirodna zaštita i dobri susjedi u biovrtu
Super tema Satina! :)

Ove godine sam imala dosta puževa na vrtu, onih malih koji skupljeni izgedaju kak školjkica - e puno sam ih zamijetila na kamilici, tako da mislim da kamilica nije zaštita od puževa. Ali, kamilica djeluje ozdravljujuće na tlo, privlači pčele u vrt, posađena uz krumpir i kupusnjače i krumpir poboljšava im okus. Po mom cijelom vrtu raste kamilica, rasijava se kao luda, a prvotno sam ju imala samo na jednoj gredici krumpira i kupusnjača- Ono što sam primjetila je da kamilicu jako vole crne uši, ali to se može odlično iskoristiti kao prednost - bolje da su uši na kamilici nego da napadaju mlado povrće - pogotovo mi je super uspio prošle godine bob u mješovitoj gredici s kamilicom - sve uši su bile na kamilici i nisu mi dirale bob:))
Rabarbara je trajnica i privlači smrdljive martine koji tamane zlatice, ali ne bi ju preporučila saditi baš u gredicu s krumpirom jer krumpir iskapamo i svake ga godine sadimo na drugo mjesto,, a rabarbara ostaje na 1 poziciji (osim ako ju ne pojedu voluharice :toljaga: ), dovoljno je imati rabarbaru negdje na vrtu na stalnoj poziciji, pa se smrdljivi martini budu snašli :mrgreen: Ove godine iako nisam imala rabarbaru (voluharice papale), krumpir mi je bio prepun smrdljivih martina, a zlatice sam imala tek par komada.

odlična kombinacija su:
- kupusnjače - rajčica - celer - neven (kupusnjače i rajčica jedne drugima tjeraju nametnike)
- kamilica i krumpir
- luk i mrkvu i ja obavezno sadim skupa, jedno drugome tjeraju muhe (mrkva lukovu muhu, luk mrkvinu muhu), a po rubovima te gredice sijem salatu i rotkvicu i tako maksimalno iskoristim prostor
- grah i između cikla

evo tablice dobrih i loših susjeda:

Pokušajte na povrtnjaku: dobri susjedi:

rana mrkva – luk
kasna mrkva – poriluk
grah-cikla-čubar
celer – poriluk
mrkva-salata-vlasac
rajčica-peršin
rajčica-celer
salata-rotkvica-korabica
kupusnjače-grah
krastavac-kopar

Upamtite: loši susjedi:

salata-peršin
komorač-rajčica
grah-luk
kupusnjače-luk
rajčica-grašak
grašak-grah
krumpir-suncokret
krumpir-rajčica
kupusnjače-gorušica

Izvor: “Bio-vrt” Marie-Luise Kreuter

http://www.biovrt.com

03 srp 2010, 20:56
Prijavi post

tak je celer i poriluk- znam da mi je celer bio savršen te godine kad sam ih sadila skupa!! a poriluka se ne sjećam :(

baš sam išla pročitati na temu rabarbara i vidjela da je dvogodišnja biljčica pa mi je palo na pamet da baš i nije praktična za krumpir, ali kao što veliš nek se snađu- imaju krila!

još sam htjela napomenuti kako se nisam držala nikad plodoreda, a mislim da i on ima veliku ulogu u dobrom rastu. znam samo da grašak ne podnosi da se i drugu godinu sadi na istom mjestu. iz vlastitog iskustva sam to naučila.

03 srp 2010, 21:04
Prijavi post

upravo sam našla popis dobar -loš susjed i to identičan kao ovaj što si napisala Silvek.

imaš li kakvih detalja o plodoredu- nisam uspjela ništa naći u mojim šalabahterima!?

03 srp 2010, 21:08
Prijavi post
administratorica

Smisao plodoreda je da se vrt podijeli na način da se izmijenjuju kulture koje malo crpe zemlju ili ju čak i gnoje (mahunarke), pa srednje zahtjevne i jako zahtjevne vrste, a da bi se izbjegao zamor zemlje.
Ja sam prvotno podijelila vrt u 3 dijela - 1 dio za trajnice + rajčica koje najviše voli stalno biti na jednom mjestu, 2. dio za mahunarke koje gnoje tlo dušikom + 3. dio za ostalo, s tome da rotiram mahunarke i sve ostalo svake godine.
E zapravo, to je tako izgledalo do prošle godine, svake godine sam radila sheme, planirala i kombinirala. A sad sam ove godine počela više raditi po pameti, donekle mijenjam mahunarke i sve ostalo, ali ne uvijek, jer sadim i neke biljke prema iskustvu gdje im koja pozicija odgovara, a da bi izbjegla iscrpljivanje zemlje sadim odmah skupa recimo grašak i krastavce - grašak gnoji, krastavac troši, neto efekt - 0 :cerek:

03 srp 2010, 21:28
Prijavi post

kaj sadiš grašak sa krastavcima- i ne zapetljaju ti se?!? :)

03 srp 2010, 21:37
Prijavi post
administratorica

Imam na jednoj gredici zabijene 2 štafle i napetu mreži i to već 3 godine. S jedne strane rano posijem grašak, a kasnije s druge strane sijem krastavce. Prvo raste grašak i on se drži za mrežu, pa kad ga oberem i počupam, jer se on kasnije u završnoj fazi rasta često zarazi i pepelnicom, pa obavezno moram to napraviti, a tad s druge strane mrežu zauzimaju krastavci i eventualno kiwano :mrgreen:

03 srp 2010, 21:40
Prijavi post

Post Re: Prirodne metode borbe protiv bolesti biljaka
Protiv uši posadit mentu koja privlači jednu vrstu muhe koja jede biljne uši.

26 srp 2010, 20:21
Prijavi post

napokon sam otkrila koje mi to čudnovate "bube" tamane SAMO cvijetiće od ukrasne roze djeteline.... tako da cvijeta nisam vidjela već tjednima...samo stapke.....dvije obitelji ježeva! da ne povjeruješ...pa nisam znala da vole kiselo.... a baš ih se čuje kako mljackaju...... ima li tko kakvu ideju kako da uspijem sačuvati koji cvijet da se rozi....:(

28 srp 2010, 19:59
Prijavi post
administratorica

Presadi dio u teglu, odlično uspijeva i u teglama :mrgreen: Ili bi trebalo poprskati nečim što smrdi ježevima, ali neznam što oni ne vole :okreceocima: Češnjak mnogima smrdi :ideja:

28 srp 2010, 21:22
Prijavi post
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 13 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Donate Now
Donate Now

Forum theme by Vjacheslav Trushkin for Free Forum/DivisionCore.
Hosted by © 2014 FreeForums.org | Create a free forum | Powered by phpBB
About FreeForums | Legal | Advertise Here | Investors | Contact FreeForums.org

HR (CRO) by hecos
suspicion-preferred